Gorące lato niestety już za nami... Jesień szybko przeminie i nadejdą One: Święta :) Pachnąca choinka, rodzina zgromadzona przy wigilijnym stole i PREEEEZEEEENTY!!! A nie ma nic przyjemniejszego (przynajmniej dla mnie), jak dostać pięknie opakowany drobiazg.
Z czystą premedytacją piszę o tym dziś! Macie bowiem dokładnie trzy miesiące, więc już nikt się nie wykręci, że nie miał czasu wykonać ładnych pudełeczek na Święta ;)
Poświęćcie kilka minut w tygodniu, a na pewno cała rodzina dostanie prezenty w ślicznych pudełeczkach.
A przy okazji napawać się można wkradającą się do nich matematyką. Przekątnymi, osiami symetrii, sześciokątami, trójkątami, wierzchołkami... ech... Ciekawe swoją drogą, czy Wy również dostrzeżecie tu matematykę?
Dzięki pomocy Pani Krystyny Burczyk - niewątpliwej mistrzyni sztuki origami - mogę uzupełnić wpis o komentarz odnośnie autorstwa tego pięknego pudełka:
"Pragnę dodać, że takie pudełeczko opisała Tomoko Fuse w jednej ze swoich książek, a kręciołkowa róża jest wykonana z modułów Curler zaprojektowanych przez Hermana van Goubergena w artykule "Curler Units" http://www.britishorigami.info/academic/curler.php oraz przeze mnie artykule "Kręciołki" opublikowanych w czasopiśmie Delta.
Krystyna Burczyk"
Potrzebne:
Pudełko: 8 prostokątnych kartek papieru (np. formatu A5) w dwóch kolorach. Tu cztery zielone (dno) i cztery żółte (wieczko).
Róża z kręciołów: 18 kwadratowych karteczek (do pudełka wykonanego z kartki formatu A5 najlepsze kwadraty o boku ok. 8 cm) w dwóch kolorach. Tu 6 żółtych i 12 zielonych.
Czas pracy: ok. 1,5 h
Stopień trudności: 3/5
Autor modelu:
pudełko: Tomoko Fuse
kręcioły: Herman van Goubergen, Krystyna Burczyk
Pudełko można zrobić z kartek różnego formatu (nie koniecznie regularnych A4, A5), ale np. z prostokątnych kartek o wymiarach 10 cm x 30 cm.
Oto moje pudełko:
Jak to zrobić?
Pudełko:
Kręcioły: