czwartek, 13 września 2012

Snapologia cz. II - czyli jak przygotowywać elementy...

Oprócz ładnego i łatwego tworzenia brył, w XXI wieku powinna się liczyć również ekologia. W związku z tym wszystkie moje prace wykonuję w taki sposób, by optymalnie wykorzystać kartkę papieru.

Do snapologii najlepiej używa się pasków papieru o szerokości ok. 1,5 cm. Po pierwsze dlatego, że im węższe paski, tym stabilniejsza jest nasza bryła, a po drugie kartkę formatu A4 najłatwiej podzielić (zarówno względem długości, jak i szerokości) na takie właśnie paski (z pewnym przybliżeniem wynikającym z właściwości kartki tego formatu - ale to temat na osobny post ;) )

Jak to zrobić?

- Paski "D" (od tej pory w podpowiedziach tak właśnie będę je nazywała - powstają z podziału kartki formatu A4 względem długości)
1. Szerokość kartki dzielimy na trzy równe części.
2. Każdą z części dzielimy na pół i jeszcze raz na pół (czyli na 4 równe części)


Z pasków "D" powstanie:
- 6-kąt
- 8-kąt
- 10-kąt
- dwa 4-kąty
- cztery łączniki

- Paski "S" (powstają z podziału kartki formatu A4 względem szerokości)
1. Kartkę dzielimy na pół (względem długości)
2. Każdą połówkę ponownie na pół.
3. Kontynuujemy podział, aż do momentu uzyskania 16-stu, równej szerokości pasków.


Z pasków "S" powstanie:
- 5-kąt
- dwa 3-kąty

Przy tworzeniu tak dużej ilości pasków, niezwykle ważnym gadżetem jest magiczny nożyk do papieru. Niezwykle bezpieczny i prosty w stosowaniu, aczkolwiek niełatwy do zdobycia ;)
Jednym z nielicznych miejsc, gdzie można go dostać, jest sklep internetowy origamisklep. Polecam zakupienie takiego nożyka, gdyż stosowanie np. nożyczek jest niezwykle uciążliwe, a nóż do tapet, nie jest zbytnio bezpieczny...

Tworząc poszczególne elementy wspomagam się (stety - niestety) klejem... Sprawia on, że nowopowstałe bryłki przetrwają ciągłe dotykanie przez znajomych, jak również transport. Według mnie najlepszy jest klej introligatorski (np. MAGIK, aczkolwiek jest on niewygodny w stosowaniu, albo klej TOMA - zdecydowanie lepsze opakowanie), który jest coraz łatwiejszy do kupienia w sklepach papierniczych.

OK... Dość już biadolenia...

A OTO JAK...

Zrobić trójkąt (z paska "S")


Zrobić łącznik (z paska "D")


Łączyć elementy 


Tyle na początek... Wkrótce wskazówki, jak stworzyć własną bryłkę... 

1 komentarz:

  1. Pani Moniko! Gratuluję zadziwiających i pięknych projektów! :)

    OdpowiedzUsuń