środa, 27 czerwca 2012

Karambola


Karambola to tropikalny owoc powoli wkraczający do polskich jadłospisów. Swą drugą nazwę (gwiaździsty owoc) zawdzięcza wyjątkowemu przekrojowi, niezwykle przypominającemu pięcioramienną gwiazdę. Nie dziwi zatem, dlaczego ten model origami przyjął właśnie taką nazwę…

Do wykonania jednej „karamboli” potrzebujemy jednej kwadratowej kartki papieru.

Moja karambola wygląda tak:


 Ponieważ kolejny raz pojawił się model „pięciokątny” postanowiłam wykonać dwanaście „karamboli”

 

Za pomocą kleju połączyłam je w taką oto kusudamę na bazie dwunastościanu foremnego. Sposób łączenia pozostawiam dla dociekliwych…


Ilość modułów: 12
Potrzebne: 12 kwadratowych kartek papieru, które docinamy w pięciokąty foremne
Czas pracy: około 2 godziny
Stopień trudności: 3/5
Autor modelu: Carmen Sprung

Jak zrobić jedną karambolę?


czwartek, 21 czerwca 2012

Origami, a bryły platońskie...

Dwunastościan i dwudziestościan foremny to jedne z pięciu brył platońskich (wielościanów foremnych), które są najczęstszą bazą dla licznych modeli przestrzennego origami modułowego. Kiedy sama zaczęłam poszerzać swoją wiedzę o tym rodzaju origami, zaczęłam oczywiście od wykonywania coraz to nowych modeli. Oprócz swoistego piękna, którym się cechowały, przemycały również pierwiastek matematyki. Początkowo doszukiwanie i rozróżnianie dwunastościanu od dwudziestościanu, wśród zawiłych zakrętasów niekiedy wręcz przesadnie ozdobnych elementów, nie było łatwe… Dodatkowo zarówno w przypadku pierwszej, jak i drugiej bryły składa się je z trzydziestu elementów (każdy z nich „bierze udział” w tworzeniu dwóch sąsiadujących ścian). Ot, zagadka dla początkującego fanatyka origami, która prowokowała tworzenie nowych połączeń neuronowych. 

Więcej na stronie: 
http://www.kalkulatory.pl/blog/2012/06/17/jak-z-dwudziestoscianu-zrobic-futbolowke/ 

sobota, 9 czerwca 2012

"Rozgwiazda"

Wczoraj czułam jeszcze ciągły niedosyt i... znalazłam cuś jeszcze... Kusudama (choć tak na prawdę origami modułowe) pod tajemniczą nazwą Infinity. Cóż ona ma z nieskończonością wspólnego... chyba czas pracy ;)
Postanowiłam jednak po swojemu nazywać niektóre twory, żebym po czasie wiedziała, czego szukam (tym razem już w swoich zbiorach;) )... Wpadła mi do głowy nazwa "Rozgwiazda" :)

Wczoraj zapoznałam się z filmikiem, a dziś rano wyprodukowałam całość...

Ilość modułów: 30
Potrzebne: 15 kwadratowych kartek papieru, rozciętych na równe prostokąty (czyli inaczej - potrzebujemy 30 prostokątów, których długości boków są w stosunku 2:1)
Czas pracy: około 1,5 godziny
Stopień trudności: 4/5

Moja "Rozgwiazda" wygląda tak:


Jak to zrobić?




Komentarz:

Łatwo zauważyć, że każda "gwiazdka" ma pięć ramion. Jeśli policzymy, ile takich "gwiazdek" jest łącznie na naszej kusudamie, okaże się, że jest ich dwanaście. 

Otrzymaliśmy zatem pierwszą "atrakcyjną" kuzynkę dwunastościanu foremnego, którego każda ściana jest pięciokątem foremnym :) Pojawiła się matematyka w sztuce i... zwykły pięciokąt zamieniła w pięcioramienną "gwiazdkę".

Więcej szczegółów o bryłach platońskich, do których zalicza się dwunastościan foremny znajdziecie tutaj: 

Gwiazda Omega


Wczoraj w nocy dopadła mnie bezsenność i... znalazłam dość prostą do wykonania bryłkę - origami modułowe. Hmmm... cóż lepszego do roboty o 2 nad ranem, niż nowe origami ;)

Szczegóły matematyczne później (dla dociekliwych - będą się pojawiać ujęcia matematyczne origami - na końcu artykułów)... Na razie spróbujcie wykonać własną gwiazdkę...


Ilość modułów: 6
Potrzebne: 6 kwadratowych kartek papieru
Czas pracy: około 30 minut
Stopień trudności: 3/5

Oto moja Gwiazda Omega:


Jak to wykonać?